Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Vítejte na stránkách antivir.717.cz které poskytují informace o antivirových programech a zabezpečení počítače.

 
 

Spyware, adware, atd.

Před tím než si přečtete tento článek, je důležité přešíst si článek o malwaru - pokud nevíte co to malware je

Spyware
Úkolem spyware je ukládat data o činnosti uživatele (např. jaké stránky navštěvuje) a odesílat je útočníkovi. Spyware se narozdíl od viru neumí spustit aniž by to uživatel počítače nepovolil. Proto se spyware většinou vydává za nějaký kodek nebo doplněk, který je prý potřeba nainstalovat. Spyware sám sebe neklonuje, bylo by to zbytečné. I když má spyware úkol pouze odesílat data o činnosti uživatele, může občas způsobovat i jiné problémy.

Adware
Adware má velice zvláštní poslání, jakmile by o něm uživatel nevěděl byl by adware už jen z logiky věci k ničemu. Adware totiž uživatele obtěžuje reklamami v podobě "vyskakovacích" oken (něco jako vyskakovací okna na některých stránkách na internetu). Reklama většinou obsahuje odkaz díky kterému se dostanete na nějaké internetové stránky. Adware nedokáže sám sebe kopírovat.

Trojský kůň
Soubor nebo kód který vytvoří do počítače napadeného uživatele "zadní vchod", přes který se do počítače může dostat útočník pomocí ovládacího programu patřícího k trojskému koni. Útočník je schopný počítač téměř absolutně ovládat, dokonce může počítač i vypnout. Vyjímkou je ale zapínání. V žádném případě nelze napadený počítač přes internet nebo síť zapnout, jelikož proces zapínání probíhá fyzickým stisknutím tlačítka pro spuštění počítače. Útočník tak musí po vypnutí počítače čekat až počítač zapne sám uživatel.

Vir
Nejznámější druh malwaru, jeho úkol je prostý: poškozovat a mazat data.
To je také možná důvod proč je nejrozšířenější - je velmi jednoduchý na vytvoření. Pravé nebezpečí viru je ovšem v tom že umí sám sebe neuvěřitelnou rychlostí kopírovat a antivirový program už nestíhá vir mazat. Vir je pak schopný smazat celý operační systém. Existují různé druhy viru, např. červ.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one